Spiel des Jahres 2013 - mamy grę roku!


Mamy to!

No dobra, ale o co chodzi?! W końcu plebiscyt na planszową grę roku jeszcze w trakcie, więc czym się tu ekscytować. No ale konkursów jest znacznie więcej, a u nas w kraju wciąż (dla przeciętnego gracza) niedoceniania jest jedna impreza, w okół której kręci się niemalże cały światek planszówkowy.

Chodzi o Spiel Des Jahres!A bo moi kochani, dzisiaj kapituła Spiel des Jahres, która corocznie ogłasza konkurs na "najlepszą grę roku", opublikowała swoje wyniki na 2013 rok za:
  1. Najlepszą grę roku
  2. Najlepszą grę dla osób zaawansowanych (roku)
  3. Najlepszą grę dla dzieci

Najczęściej jest tak, że Ci, którzy wygrywają na tej imprezie, są w późniejszym czasie hojnie obdarowywani przez los w postaci kontraktów i wielotysięcznych nakładów na całą Europę w wielu językach. Do tej pory w gronie nominowanych do otrzymania nagrody znalazł się tylko jeden polak - Adam Kałuża - za grę K2 (REBEL.pl). Generalnie warto obserwować to, co dzieje się na tych targach. Ponieważ wiele tytułów ma na nich swoją premierę albo pokazuje wiele prototypów. 

Sama kapituła zawsze bierze pod uwagę te cztery kryteria:
  1. Koncepcja gry (oryginalność, grywalność)
  2. Reguły (kompozycja, klarowność, ich łatwość zrozumienia)
  3. Wygląd (pudełka, planszy, instrukcji),
  4. Design (funkcjonalność, wykonanie elementów)


Jeżeli jesteście zainteresowani targami, warto wejść na (Uwaga! Niemiecki!) www.spiel-des-jahres.com, albo chociaż poczytać co nieco na Wikipedii (angielska) bądź Wikipedii (Polska).

Ale nie bierzcie tego zbytnio na serio. Ja dzisiaj pewno nie przypomniałbym sobie o tym, gdyby nie moi koledzy z pracy, którzy pisząc o czymś tajnym z kryptonimem "SJD" wyśmiali mnie, że nie wiedziałem, że jest to Spiel Des Jahres. Kochani współpracownicy wytłumaczyli i mogłem przejść z tym do porządku dziennego :)

No dobra. Dosyć umoralniania i przesadnego uczenia, co jest fajne a co nie. Rzućcie okiem na to, co zostało wybrane w trzech, wcześniej wspomnianych kategoriach, za trend roku 2013!Najlepsza Gra Roku 2013

Hanabi
 
Hanabi to gra, w której gracze nie grają przeciw sobie, lecz współpracują aby osiągnąć wspólny cel. W tym przypadku wcielają się w rolę bezmyślnych właścicieli fabryk z fajerwerkami, którzy niechcący pomieszali prochy, lonty i rakiety na pokazie sztucznych ogni. Przedstawienie zaraz się zaczyna, a panika wdziera się w ich szeregi. Muszą działać razem aby pokaz nie zakończył się katastrofą! Pirotechnicy muszą złożyć 5 fajerwerków (1 biały, 1 czerwony, 1 niebieski, 1 żółty, 1 zielony) poprzez utworzenie z kart sekwensu rosnących liczb (1, 2, 3, 4, 5) w tym samym kolorze. Brzmi prosto, prawda? No więc nie całkiem, gdyż w tej grze karty trzymasz tak, aby widzieli je pozostali gracze, a nie Ty! Aby pomagać innym graczom w ich zagrywaniu musisz udzielać im wskazówek na temat posiadanych kolorów lub wartościach trzymanych w ręku fajerwerków!
(opis źródło: Hanabi na Rebel.pl)

Na podium znajdziemy też: Qwixx oraz Augustus.Najlepsza Zaawansowana Gra Roku 2013

Legendy Krainy Andor
Kraina Andor jest w niebezpieczeństwie. Zza lasów i gór naciągają wrogowie, by zaatakować zamek starego króla Brandura. Tylko wasza mała grupa może stanąć na ich drodze. Czy zdołacie obronić zamek?Tylko razem jesteście silni i możecie zostać Bohaterami Andoru. Po pierwszej przygodzie czekają na was kolejne. Będziecie musieli odnaleźć czarownicę i zdobyć lecznicze zioła dla chorego króla. W podziemnych kopalniach odkryjecie bezcenne klejnoty i zmierzycie się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. W końcu będziecie musieli stanąć do walki z prastarym, obudzonym z letargu smokiem. Czy stawicie czoła wszystkim tym wyzwaniom?
(opis źródło: Legendy Krainy Andor na rebel.pl)

Na podium znajdziemy też: Die Paläste von Carrara oraz Brügge.Najlepsza Gra Roku dla Dzieci 2013

The Enchanted Tower

Tej gry po prostu nie skomentuję. I tylko wyłącznie dlatego, że na pewno nie zrobię tego lepiej niż strona profilu gry  Der Verzauberte Turm na BoardGameGeek. Ciekawe kiedy i gdzie pojawi się jej polskie wydanie :)

Na podium znajdziemy też: Mucca Pazza oraz Gold Am Orinoko.A teraz, o co chodziło z tym, że mamy grę roku? Ano dlatego, że 2 z 3 gier, które zdobyły nagrody jest już wydane w Polsce z pełnym tłumaczeniem :) możemy więc spokojnie zakupić Hanabi (wydawnictwo Rebel.pl) oraz Legendy Krainy Andor (Galakta) i zagrać w języku polskim! :)

Dzięki wszystkim za czytanie. Teraz pozostało nam tylko czekać na polską kapitułę i wyniki Planszowej Gry Roku 2013!

Komentarze

Popularne posty