LARP i RPG to złe słowa!


Marzec 2013 roku, Gothenburg, Szwecja. 140 osób bierze udział w przygodzie swojego życia - stają się częścią opowieści swojego ulubionego serialu. The Monitor Celestra - bo o nim mowa - to wydarzenie w którym to można było wcielić się w członka załogi międzygwiezdnego statku Battlestar Celestra i wejść w stworzoną do tego celu dynamiczną fabułę nawiązującą do serialu Battlestar Galactica.


Poza tym, że samo wydarzenie jest czymś, co warto odnotować. Ponieważ przenosi gry fabularne na żywo na całkowicie inny poziom. LARP staje się rozrywką zgoła inną od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni bądź słyszeliśmy od znajomych. Poza tym przemyśleniem, pojawiło się jeszcze jedno, z mojej perspektywy strasznie ciekawe. Cytując wywiad portalu www.theverge.com:
(...) "One of the things we got in approaching fandom rather than larpdom is that saying the ‘larp’ word is a great way to lose somebody's attention in 30 seconds," says Ericsson. (...)
Czyli po naszemu, zauważono, że wykorzystywanie słowa LARP do promocji wydarzenia sprawiało odwrotny skutek niż zamierzony - uznano wręcz, że użycie tego słowa to najlepszy sposób, aby w 30 sekund stracić grą jakiekolwiek zainteresowanie...

Stwierdzenie jest o tyle ciekawe, co prawdziwe. Gdy przypominam sobie jak moja Mama mówiła, że "idziesz znowu na te larwy" albo gdy znajomi opowiadali innym, że "zajmuje się rycerstwem larpowym" to nie do końca było to to, co chciałbym aby potencjalni larpowicze słyszeli o mnie i moim hobby.

Ale zatem jak to robić?

LARP/RPG - filmem, nie słowem!

Ostatnimi czasy zmieniałem pracę. Porzuciłem własną działalność gospodarczą na rzecz czegoś bardziej stabilnego ale z możliwością rozwoju. Ludzie, których tam spotkałem to osoby obeznane w świecie gier planszowych, komputerowych i fabularnych. Kilkukrotnie musiałem opowiadać im o tym, czym w ogóle jest LARP. Pewnie wiele razy ten akronim wyszedł z moich ust. Efekt - nikogo nie przekonałem.

Ciężko jest oceniać, czy rzeczywiście "ten" problem jest tego powodem. Ale może coś w tym jest? Oczywiście robiłem to, zanim przeczytałem ten artykuł, zanim zacząłem zastanawiać się, czy rzeczywiście słowo LARP nie jest jednym z elementów odstraszających/infantylizujących.

A może podobna sytuacja ma miejsce w przypadku innych gamingowych hobby?
LARP, RPG, JEEPFORM...

A może stwierdzenie, które wykorzystujemy do tłumaczenia także odstraszają?
Immersja, K12, eMGiek...

Moim zdaniem, wielką krzywdę larpom czynią niektóre wpisy w grupach larpowych, które starają się tłumaczyć coś przez coś, co i tak trzeba wytłumaczyć. Przykłady z grupy facebookowej LARP Poland...
Pierwsze przykłady...
I jeszcze kolejne...

Może warto zagrać w taką odmianę Taboo, albo w kalambury? Albo tworzyć portale typu www.gryfabularne.pl albo LARPFAQ? A może wystarczą filmy z LARPów? Na przykład takie jak te, z Monitor Celestra?


Dokumentacja video z tworzenia i przeprowadzania LARPa Monitor CelestraFilm stworzony wyłącznie z ujęć z gry LARPa Monitor Celestra


I jak wrażenia? Piorunujące! Mamy też inne alternatywy, chociażby rodzime filmy relacjonujące wydarzenia z Fantazjadyhttp://vimeo.com/38406386#at=0


Albo (tak, na deser) nasze cudo crowdfundingu, czyli LARP - Film krótkometrażowy:A także plejadę gwiazd w szykowanym na przełom 2013 i 2014 roku Knights of Badassdom:Monitor Celestra na sam koniec.

I na koniec, parę słów od autorów gry The Monitor Celestra
 “The Monitor Celestra” was an immersive multi-day adventure experience that took place in Gothenburg, Sweden during March of 2013. For a single registration fee, the event organizers provided lodging, meals, a costume, a pre-written character, and the setting and scenario for an all-new set of stories in the world we love. The event itself took place on a naval destroyer, first built and active during the Cold War. During this month, the interior of the ship was completely redressed with the goal of creating a small, functional pocket of the Battlestar universe for 140 players to experience over the course of a long weekend.
Zapraszam do zaznajomienia się ze stroną www LARP Monitor Celestra 

[M]

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty