Jak grać w RPG? Trenuj swój status.

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/Chess_Set.jpg

Każdy chce go osiągnąć. Jedni przez pieniądze. Inni przez posiadanie wartościowych przedmiotów. Zegarki, samochody, ubrania. Inni starają się zyskać nieco na statusie poprzez górowanie nad innymi - wyżywanie się na nich, oszukiwanie.

Status. Ma wiele form. Status społeczny to. Status majątkowy tamto. Są jeszcze inne statusy, które generalnie pokazują nam, gdzie znajdujemy się obecnie z konkretnym stanem rzeczy.

Status - potężne zjawisko, które możesz wykorzystać na swoją korzyść zarówno w grach fabularnych, planszówkach, odgrywaniu ról, jak i w życiu osobistym i karierze. Poniższe gry improwizacyjne pozwolą Ci trenować swój status.


Kim jestem?


Stworzenie postaci to dość trudny i długi proces. W przypadku, kiedy rzeczywiście staramy się aby charakter przez nas odgrywany miał ręce i nogi, przeszłość i przyszłość, spędzamy nad nim kilka dobrych godzin. 
Często jednak zdarza się, że to co dobrze wyglądało na papierze, nie wygląda dobrze w rzeczywistości. Okazuje się, że, zapominamy o najważniejszej rzeczy. O tym w jaki sposób działa nasza pamięć - zapamiętujemy wyłącznie cechy charakterystyczne osoby. 
Projektując postać, nie zapomnijmy o wypunktowaniu tego, czym może się ona wyróżniać i po czym może zostać zapamiętana. 
Praktykując to ćwiczenie, uczymy się praktycznego wykorzystywania cech charakterystycznych postaci odgrywanej starając się ją uwydatnić tak, aby inne osoby nie miały problemy ze stwierdzeniem kim jesteś. 


Do tego ćwiczenia potrzebujesz jeszcze co najmniej jednej osoby bądź kamery. Stwórzcie razem listę postaci filmowych/książkowych które obaj znacie. Wrzućcie je wszystkie do jakiegoś pojemnika, przemieszajcie i potem losujcie.
Wcielcie się w wylosowaną postać uwydatniając jak najmocniej cechy charakterystyczne tej postaci. Możecie to ćwiczenie przeprowadzać naprzemiennie, w większym gronie (np. w barze spotykają się postać A, B i C) bądź nawet jako gra rywalizacyjna, gdzie jedna drużyna wybiera osobę która będzie losować i odgrywać postać swojemu zespołowi, jak zgadną przed upływem czasu mają punkt, jeśli nie, jedną szansę na odgadnięcie ma drugi zespół. Jeżeli nikt nie odgadnie, nikt nie otrzymuje punktów

Gra w statusCzęsto podczas gier fabularnych trzeba odgrywać postaci, o niższym lub wyższym zawodowo bądź prywatnie statusie. Zapewne nie raz wchodząc do pomieszczenia gdzie rozmawia ze sobą parę osób, musieliście pytać się poza grą „kim jesteście?” ponieważ za Chiny Ludowe nie jesteście w stanie tego stwierdzić po ich odgrywaniu. 
Dlaczego? Jedną z przyczyn jest potraktowanie „statusu” po macoszemu. Władca ma wyższy status od swego poddanego - kleryka, lecz to kapłan jest wyższy jeżeli chodzi o potencjalne spotkanie z awatarem boga. 
To ćwiczenie uczy odgrywania statusu oraz reakcji na niego w różnych sytuacjach.
 
Do tej zabawy potrzebna będzie talia kart (dla uproszczenia, mogą to być wyłącznie karty z liczbami) i co najmniej dwie grupy po minimum 3 uczestników. Każdy losuje jedną kartę po czym przykleja ją sobie na czole (można nawet polizać kartę, to działa!) tak aby nie zobaczył co wylosował.
Wylosowana karta oznacza status jaki w tej scenie ma odegrać. Osoby aktualnie nie uczestniczące w grze, wybierają im postaci natomiast drużyna grająca wybiera miejsce. Uczestnicy odgrywając scenkę improwizowaną mają za zadanie, po minucie, ustawić się według kolejności statusu nie konsultując się między sobą, mają wydedukować to po zachowaniach innych graczy na scenie. Kiedy uda im się ustawić w całości, otrzymują punkt. Jeżeli zgadną jakimi kartami są, otrzymują punkt bonusowy. Rozegrajcie tak kilka rund, to świetna zabawa.

Randka w ciemno


 Oprócz statusu wyjaśnionego w grze „„gra w status” oraz tego jak ważne są cechy charakterystyczne w grze „kim jestem?” przedstawiam wam najbardziej znane chyba ćwiczenie improwizacyjne: randkę w ciemno. Nieraz chcemy pokazywać w ograniczonych warunkach kim nasza postać jest bądź jakie są jej cechy. Uwydatnić je w krótkim czasie, bądź w relacji z innymi. 
Ta prosta zabawa znana z improwizacji pomaga szybko wcielić się w postać uwydatniając pewne jej cechy oraz to jak zachowuje się w stosunku do innych współrandkowiczów. 
 
Do tej gry potrzebować będziecie 4 uczestników i dowolną ilość obserwatorów. Na początku gry jedna osoba (gospodarz) opuszcza pomieszczenie a reszta (wraz z obserwatorami) konsultują się wybierając dla siebie charaktery. Fajnie jest, gdy nie jest to proste stwierdzenie charakteru takie jak: przebiegły człowiek; lecz coś nieco bardziej skomplikowanego: strażak właśnie zwolniony z pracy, Zorro w sile wieku, poeta z depresją szukający wszędzie inspiracji itp.
Po tym, jak każda z osób będzie już wiedziała, co odgrywa, gospodarz wraca i ma za zadanie, zadając każdemu uczestnikowi po 3 pytania w konwencji „randki w ciemno” odgadnąć jakim typem charakteru są te osoby. Po odgadnięciu zamieniają się uczestnicy, i postaci a gra może toczyć się dalej. Pamiętajcie o tym, żeby zachęcać randkowiczów kreatywnej do interakcji!

Dla zainteresowanych

Jeżeli zainteresowały was te ćwiczenia, polecam do dalszej nauki (i zabawy!) program Whose Line Is It Anyway (np. tu: www.whoseline.pl) albo nasz rodzimy odpowiednik I Kto To Mówi (np. tu: http://vod.tvp.pl/audycje/rozrywka/i-kto-to-mowi)? Naprawdę ŚWIETNY sposób na spędzenie wolnego czasu :)

Zdjęcia z portalu wikipedia.com oraz z magazynu LARPER.eu

Popularne posty