Co łączy Story Cubes i naukę języków obcych?


Pamiętacie, jak mówiłem, że w lutym byłem na specjalnej misji w Warszawie? Pani Sylwia pytała się mnie nie tylko o grach planszowych w ogóle, ale przepytała mnie ze sposobów wykorzystywania gier do nauki języków obcych. No i tak oto przedstawiła mój ulubiony, sprawdzony wielokrotnie sposób: z wykorzystaniem Story Cubes.
W gwoli uzupełnienia wypowiedzi, pozwolę sobie zacytować samego siebie, powołując się na pierwszy artykuł z serii Nauka przez Gry:

"Story Cubes to wielokrotnie nagradzany pomysł na rozwijanie naszej kreatywności oraz umiejętności snucia opowieści. Potrzebujemy minimalnie jeden duży zestaw, który składa się z 9 kostek. Urozmaicamy go kupując inne duże, bądź małe zestawy (składające się z 3 kostek). Na każdej ściance znajdziemy inne symbole. I tak w zielonym znajdziemy elementy podróży, w niebieskim czynności, natomiast w czerwonym przedmioty ogólne. Bierzemy zatem dowolną ilość kostek (minimum 9, można łączyć więcej zestawów) i rzucamy.

To tyle, i aż tyle. Sam autor w instrukcji pisze, że powinniśmy sami wymyślać sposób na ich wykorzystanie. My widzimy w nich niesamowity potencjał do trenowania wielu umiejętności, a także pomoc w przyswajaniu języków obcych.Podczas nauki języka, prosimy aby uczestnicy opowiadali historię w przyswajanym właśnie języku. Tworzymy dzięki temu monologi, wystąpienia, opowieści, dyskusje bądź po prostu zestaw słów do opanowania. Na pewno jest to szybsze i o wiele bardziej ciekawe, niż samodzielne wymyślanie opowieści dla studentów i uczniów."

Więcej o samych kostkach opowieści możecie przeczytać we wpisie Nauka przez Gry #1.


A wy, jak wykorzystujecie Story Cubes w swojej pracy / w edukacji / w czasie wolnym? :)


Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony www.storycubes.com

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wojciech Kowalik7 września 2018 17:19

  Takiej metody muszę przyznać jeszcze nigdy nie widziałem i nawet o niej nie słyszałem. Jak dla mnie jest dość ciekawa tylko zastanawiam się na ile dobrze uda się nauczyć języka dzięki niej. Mimo wszystko ja preferuję naukę języka wraz z wykładowcą, dlatego w szkole https://lincoln.edu.pl/warszawa uczą go na różnych poziomach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście ciekawy sposób na naukę, każdy myślę jest dobry a taki przez zabawę nie będzie męczący, można się uczyć nawet tego nie odczuwając.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kreatywność jest bardzo przydatna podczas nauki, pozwala spojrzeć szerzej na pewne zagadnienia, dzięki czemu nauka języka obcego jest znacznie wydajniejsza.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty