Gdzie, w co i ile razy graliśmy w 2015 roku


Sondaże i rankingi rozbudzają naszą wyobraźnię. Stanowią też podstawę do podawania przeróżnej maści osądów. Aż w końcu służą do podsumowywania pewnych wydarzeń i planowania przyszłości. I tak oto powstał ten wpis, przygotowywany przez cały rok. To właśnie 1 stycznia 2015 r. Maciej postanowił zliczać wszystkie swoje rozegrane partie. Oprócz tego podsumowaliśmy cały rok funkcjonowania Ja Ty Gry i opisujemy nasze plany na przyszłość :)


W co graliśmy w 2015 roku

Nie zawsze jakość znaczy to samo, co ilość. W przypadku gier planszowych mamy sytuację identyczną - to, że jakaś gra sprzedała się w wielomilionowym nakładzie, wcale nie oznacza, że będzie nam się podobać. A z drugiej strony to, że jakaś gra nam się podoba, wcale nie oznacza, że będziemy w nią często grać. Ot, prosta logika słowem wstępu podsumowującego 2015 rok.


Rynek planszówkowy rośnie w zastraszającym tempie. Nie jesteśmy w stanie zagrać we wszystko, ale wciąż potrafimy znaleźć czas na nasze ulubione tytuły. W tym roku rozegraliśmy 488 partii w 134 różne tytuły. To tylko pokazuje, jak dużo czasu poświęcamy nauce nowych gier :) No i dochodzimy do momentu, w którym prezentujemy naszą listę top 10 granych przez nas gier, która wcale nie wygląda jak lista naszych ulubionych planszówek.


Lista gier, które znalazły się w Top 10 najczęściej granych przez Ja Ty Gry1. One Night Ultimate Werewolf + Daybreak, Bezier Games (32 gry)

Prawdziwy tegoroczny hicior . Uwielbiamy gry z mafią/wilkołakami w tle. Jest to naprawdę najlepszy tytuł do zabrania na imprezę dla od 6 do 10 osób. My umawiamy się, że partia trwa do 3 zwycięstw jednego gracza i wychodzi znakomicie. Salwy śmiechu, dedukcja i te wiekopomne "tylko nie kłam, że masonem!" albo "widziałem karty na środku, tam są dwa wilkołaki" z ripostą "ta jasne, to JA widziałem dwie karty na środku i tam jest coś innego". Polecamy wszystkimi odnóżami.2. Szmal, Rebel.pl (16 gier)

Tytuł ten rozpalał nasze spotkania planszówkowe do czerwoności. Graliśmy zarówno z rodzicami, graczami, jak i całkowitymi noworodkami planszówkowymi. Wszystkim podobało się tak samo. Szybka rozgrywka, daje dużo wrażeń i jest na idealnym poziomie skomplikowania, aby zbytnio się przy niej nie zmęczyć.3. UNO, Mattel (13 gier)

Jedna z naszych ulubionych gier "do łóżka". Przed położeniem się spać, gdy organizm chce już odpocząć, ale mózg ma ochotę na więcej, uruchamiamy szybkie Uno. Klasyk, a całkiem zgrabna w mechanice. Na pewno lepiej działa na większą ilość osób :)4. Gra o Tron: Gra Karciana 2. Edycja, Galakta (12 gier)

Tutaj gra tylko Maciek, ale bardzo namiętnie i intensywnie. Jako fan Gry o Tron i gier karcianych oddaje jej wolne chwile ze znajomymi. I co najważniejsze, gra na jednej podstawce i wciąż uważa, że jest to świetny tytuł, zwłaszcza na większą ilość osób.4. Seasons z dodatkami, Rebel.pl (12 gier)

Taką samą liczbę partii jak GOT osiągnęły niezbyt popularne Seasonsy. Parę razy zagrane na żywo, parę razy przez BoardGameArenę. Tytuł wybitny. Duża ilość kombinacji, świetne wykonanie i znowu odpowiedni stopień skomplikowania, jak w przypadku Szmalu. Ahh, no i te kostki...6. Harry Potter TCG, Wizards of the Coast (11 gier)

Aga jest wielką fanką Harrego Pottera. Nie musi nawet włączać filmu filmu "HP i Kamień Filozoficzny", by potrafiła go w całości wyrecytować. Stąd też, podczas jednej z wypraw do Warszawy zakupiliśmy spory zestaw kart, które obecnie nie są już wydawane. Ciekawa i prosta karcianka kolekcjonerska, która rzeczywiście ma coś w sobie z przygód Harrego :)7. Splendor, Rebel.pl (11 gier)

Idealna gra wejścia. Proste zasady, szybki gameplay. Niestety trochę przeszkadza fakt, że mechanicznie jest "do popsucia". Dlatego zmieniliśmy zasady i teraz gramy z limitem 8 lub 9 żetonów. Nagle okazuje się, że to co najfajniejsze, czyli budowanie silniczka, ma tu sens. Polecamy ten wariant jak i samą grę :)


8. List Miłosny, Bard (10 gier)

Pół talii kart, które zmieniło nasze podejście do podróży. W 2014 roku nie było tygodnia abyśmy nie rozegrali w nią paru partii. W tym roku było już nieco mniej, a to ze względu na mniejszą ilość podróży do pracy kolejkami i autobusami. Najlepsza w swojej kategorii małych, tanich i sprytnych gier. Polecamy kupić dwa zestawy, wyrzucić jedną Księżniczkę i grać tak w więcej niż 4 osoby.

8. Pokój 25 + Sezon 2, Rebel.pl (10 gier)

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, uwielbiamy mechanikę zdrajcy. Z jednej strony One Night, z drugiej (ale to wyłącznie Maciek) Battlestar Galactica, a z trzeciej jest właśnie Pokój 25. O ile podstawka jest "dobra" o tyle z dodatkiem, jest to gra fantastyczna. Zamknięci w pokoju, wspólnie próbujemy się wydostać. Najczęściej wybieramy warianty ze zdrajcą oraz drużyna na drużynę. 30 minut a naprawdę wiele frajdy, przy prostych zasadach i oryginalnym temacie.10. Patchwork, Rebel.pl / Lacerta (9 gier)

Ten tytuł z opisu to murowana nuda - gra w szycie ze skrawków? A jednak jest to gra, którą wspólnie uznajemy za najlepszą dwuosobówkę. Partia spokojnie płynie, my podejmujemy decyzje układając na swoich planszach małego tetrisa. Po około 20 minutach cieszymy się z kolejnej rozegranej partii. Ta gra to istne arcydzieło i grzechem byłoby jej nie polecać!
10. Jaipur, Rebel.pl (9 gier)

W ten tytuł zagrywa się Maciek - kolejna gra dwuosobowa o handlowaniu towarami. W trakcie gry wymieniamy się ze straganem, aby potem sprzedawać najciekawsze kombinacje. Trochę losowości, bardzo proste zasady i luźne kombinowanie sprawiło, że ten tytuł znalazł się tak wysoko.


10. Koty, Trefl (9 gier)

Najlepsza na równi z Potworami do Szafy gra typu memory. Wydanie Trefla naprawdę pozytywnie zaskoczy wielbicieli kotów (tym też nas na początku "kupili"). Niby to wciąż znane wszystkim odkrywanie kafelków, ale to, co mamy odkryć jest na tyle zróżnicowane, że trzeba tworzyć schematy w głowie, aby osiągnąć dobry wynik. Spędziliśmy przy niej naprawdę wiele udanych wieczorów. U nas Aga ZAWSZE wygrywa :)10. Kalaha / Mancala, Tactic (9 gier)

Najstarsza gra w zestawieniu. Prosta logiczna planszówka, której historia sięga setek lat :) Tak naprawdę nie jest to tylko ciekawostka, ale przyzwoita gra, która rzeczywiście działa i mogłaby przy zmianie szaty graficznej i paru usprawnieniom konkurować na rynku nowoczesnych logicznych gier planszowych. 

Gdzie graliśmy w 2015 roku
Miniony rok był dla nas najbardziej intensywnym pod względem ilości imprez, do organizacji których nas zaproszono. Nie zawsze były to spotkania nastawione na czystą zabawę. Planszówki to przecież nie tylko spotkania, festiwale i konwenty. To także warsztaty rozwojowe, które zmieniają nasze życie. Tej pozytywnej zmiany próbowaliśmy dokonać w poniższych miejscach w 2015 roku:


Festiwale, Spotkania, Konwenty

 • Wiosenny Festiwal GRAMY - duża impreza, pewnie o niej słyszeliście - Gdynia.
 • Jesienny Festiwal GRAMY (Targi Gra i Zabawa) - największe w Polsce targi planszówkowe, co roku odbywają się na Amber Expo - Gdańsk.
 • zGrana Reda - trwające cały rok spotkania z planszówkami (9 spotkań) - Reda.
 • Planszówki w Baninie - trwające pół roku spotkania z planszówkami (6 spotkań) - Banino
 • SPOT - spotkania z larpami, podczas których można było pograć w planszówki - Banino
 • Półroczne cotygodniowe zajęcia pozalekcyjne dla klas podstawowych z gier planszowych w Happy Kids Osowa - Gdańsk
 • Organizacja larpa integracyjnego dla British American Tobacco - za pośrednictwem Wehikułu Czasu - Sopot
Warsztaty, Mentoring, Wykłady
 • Mentoring SWPS - kilkumiesięczny Mentoring z tworzeniem gier dla Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (pozdrawiamy KN INTEGRA!) - Sopot.
 • Mentoring FabLab - kilkumiesięczny Mentoring z tworzeniem gier dla FabLab (pozdrawiamy Szczury w Porcie!) - Gdynia.
 • Warsztaty dla twórców gier - organizacja i warsztat otwarcia podczas spotkań z młodymi twórcami gier - Gdańsk
 • Warsztaty RPG Impro-Granie - seria warsztatów dla mistrzów gry i graczy w gry fabularne za pośrednictwem Gdańskiego Stowarzyszenia Fantastyki ALKOR - Gdańsk.
 • Warsztaty UG - warsztaty dla KN BREVI MANU wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
 • Przedsiębiorczość na podstawie gier (koniec 2014 roku) - warsztaty dla osób zagrożonych bezrobociem - Olsztyn
 • Nagrywanie materiałów z Polską Agencją Prasową, Radiem ESKA i Radiem Gdańsk o grach planszowych, RPG i larpach.
 • Warsztaty na Baltikonie - warsztaty z serii Impro-Granie podczas Baltikonu - Sopot.
 • Napisaliśmy rozdział w poradniku do gier fabularnych Mistrzowanie RPG (pozdrawiamy Krzysztofa!).
 • Organizacja dwóch turniejów w gry planszowe w Żukowie.
 • Pisanie tego bloga oraz wiele, wiele innych mniejszych rzeczy :)

Co nas czeka w 2016 roku?


Spoglądamy na mijający rok z uśmiechem na twarzy. Dopiero teraz, gdy go podsumowujemy, zdajemy sobie sprawę z tego, ile czasu pochłania nas aktywne działanie na rzecz promowania planszówek i rozwoju za ich pośrednictwem. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego na bieżąco spisywać i Wam przekazywać.

Czego byśmy sobie życzyli? Jeszcze większej ilości imprez i warsztatów, dzięki którym będzie nam dane zobaczyć jeszcze więcej uśmiechniętych twarzy. Dodatkowych godzin w dobie, abyśmy mogli też cieszyć się życiem prywatnym. A na koniec klasycznie - zdrowia i szczęście w realizowaniu marzeń.
I na pożegnanie z 2015 rokiem, chcielibyśmy życzyć Wam, Drodzy Czytelnicy spełnienia najskrytszych marzeń. Od tych prywatnych, skrywanych głęboko w sercu, aż do tych trywialnych, o których wręcz głupio się mówi. Czasu na przyjaciół, rodzinę i poznawanie nowych planszówek oraz mniejszej ilości zmartwień w zbliżającym się 2016 roku. 
Ze szczerego serca wszystkiego najlepszego
Aga i Maciej z JaTyGry


Komentarze

 1. Fajne tytuły :D
  Z pewie kilka z nich sciagne ze skidrow'a :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Spokp obserwuję obserwujcie i mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Spokp obserwuję obserwujcie i mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe podsumowanie. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.

  OdpowiedzUsuń
 5. https://www.blogger.com/home

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, imponujące liczby jak na gracza :D Zrobiło wrażenie na mnie, geeku a co dopiero na takim casualu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty