SuperBetter czyli jak być superlepszym dzięki graniu.
Życie to gra. Jane to gra. 

Powtarzamy to hasło bardzo często nauczycielom, rodzicom czy studentom podczas wykładów i warsztatów. To hasło nie wzięło się znikąd - przeczytaliśmy je po raz pierwszy w książce Jane McGonigal pt. Reality is Broken (nie wydana niestety w PL). To właśnie tam po raz pierwszy natknęliśmy się na prawdziwie pozytywne podejście do grania jako ważnego elementu w życiu człowieka. Ta książka to psychologiczny obraz badań i obserwacji autorki, dotyczący wpływu grania na rozwój każdego z nas.Otwarte, optymistyczne i, co najważniejsze, poparte badaniami podejście ma swoje drugie życie w postaci niesamowicie skutecznego programu zmiany życia - SuperBetter. Jak być "SuperLepszym" opowiada Jane w swojej najnowszej książce wydanej przez Wydawnictwo Czarna Owca pt. "SuperBetter. Życie to GRA naucz się wygrywać". Nawet nie spodziewaliśmy się jej polskiego wydania! Na szczęście doczekała się i mamy nadzieję, że poprzednia publikacja także zawita do polskich salonów prasowych (bo naprawdę warto!).

Do boju, gotowi, start!

Książkę rozpoczyna wzruszająca historia, która zmotywowała Jane do wzmożonych działań na rzecz badań nad wpływem gier na życie człowieka. Autorka przeżyła poważny wstrząs mózgu i czekała ją długa rekonwalescencja. Według przekonania autorki proces dochodzenia do pełnego zdrowia został znacznie skrócony dzięki konkretnym zabiegom umysłowym, które powstały przy pomocy gier. Metodę tę Jane ulepszyła i opublikowała w postaci SuperBetter - metody skutecznej zmiany i realizacji celów.


Działanie jest bardzo proste i opiera się na trzech psychologicznych aspektach:

  1. Zdolności do kontrolowania swojej uwagi - tego, na czym się koncentrujemy, co aktualnie znajduje się w naszej głowie zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i poznawczym. 
  2. Zdolności do motywowania samego siebie - tego, jak można wzmacniać pożądane przez nas zachowania tak, aby pojawiały się coraz częściej, a jednocześnie nie wywoływały w nas emocji przymuszenia. 
  3. Faktu, że człowiek jest istotą społeczną - to właśnie dzięki innym ludziom potrafimy wykrzesać z siebie dodatkową motywację do działania oraz realizować dalej idące plany niż gdybyśmy mieli je realizować w pojedynkę.
Wpływając na te trzy czynniki życia człowieka - SuperBetter - nie stara się nas przekonać, że ta metoda jest "najlepsza". Niektórzy znajdą w niej pewne podobieństwo do popularnej ostatnio Gamifikacji. Trzeba jednak przyznać, że podstawy tej metody (jak i całej książki) są bardzo solidne i łatwe do przyswojenia, a lekturę czyta się niezwykle płynnie i przyjemnie.
Emocjonalnie i prywatnie o grach.

Wielokrotnie spotykaliśmy się ze stwierdzeniami, że gry szkodzą albo są stratą czasu. Każdorazowo nasza odpowiedź brzmiała: nie. Jednym z naszych argumentów było często wykorzystywanie gier jako środek do wspomagania rozwoju czy pomoc w prowadzeniu skutecznych terapii. Jane zawsze podkreślała, że gry nie są terapią, ale mogą być traktowane jako terapia uzupełniająca. Wspomina też o tym, że wszystkie rodzaje gier mogą rozwijać różne mocne strony, ale także trzeba nauczyć się tego, jak wyciągać jak najwięcej "dobrego" z gier jednocześnie minimalizując "potencjalne szkody". Pożądane umiejętności można hartować także za pomocą grania w piłkę, dziecięcych zabaw, nauki obcych języków czy rozgrywania partii gier planszowych. Dla Jane to akurat gry komputerowe stały się inspiracją do badań, ponieważ gry te stanowią najpopularniejszą, aktualnie, formę rozrywki. Fajnie byłoby wyciągnąć z nich coś więcej, niż "tylko rozrywkę" nieprawdaż?
Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty. Ale Jane zostawmy w spokoju!

Gdy książka SuperBetter pojawiła się na moim biurku w pracy od razu zwróciła uwagę kolegów. "O coach się znalazł", "na ognisko zbierasz?" albo "Jesion, a my myśleliśmy, że już wyrosłeś z bajek o rozwoju osobistym". Docinki te jednak wynikają z ich doświadczenia i przeświadczenia, że należy zdelegalizować coaching i rozwój osobisty (dokładnie tak samo jak owa grupa na facebooku: Zdelegalizować Coaching i Rozwój Osobisty). Wcale im się nie dziwię.

Książka na szczęście nie należy do tej z kategorii "pop-coachingu", gdzie ludzie próbują przekonać nas, że skoro "w ich przypadku to zadziałało to w naszym też musi". Szkoły życia, metody na podryw, na pokonanie lęku czy na drastyczna zmianę swojego życia wzbudzają we mnie salwy śmiechu. Taka sytuacja nie ma miejsca przy okazji książek autorstwa Jane McGonigal. To nie są wyciągnięte z życia doświadczenia autorki uposażone w przeświadczenia o nieomylności, tylko potwierdzone wyniki wieloletnich badań. Techniki, które warto stosować w swoim życiu, aby stać się lepszym. Nie zadziałają na każdego, ale na pewno warto je wypróbować.


Polecamy bardzo serdecznie fanom gier, fascynatom rozwoju osobistego, a także edukatorom książkę SuperBetter, a także stronę internetową www.superbetter.com oraz aplikację na iOS (klik) i Google Play (klik).Popularne posty