Agi TOP 6 gier na prezent 2014


Gorączka przygotowań przedświątecznych przyjęła już zatrważające tempo. Potrawy omówione, dom w trakcie sprzątania, okna umyte. Większość prezentów na pewno czeka już zapakowana, aby tuż po wigilijnej kolacji ujrzeć światło dzienne i zachwycić obdarowywanego. Co jeśli brakuje nam pomysłu na prezent, dla któregoś z członków rodziny, przyjaciół? Spieszę Wam z ostatnią przedświąteczną poradą, co warto wybrać, aby zobaczyć uśmiech na twarzy osoby rozrywającej kolorowy papier z wstążką.

Sztuka Wojny
FoxGames

Ostatnimi czasy moja ulubiona gra dla dwóch graczy. Wcielamy się w dowódcę wojsk i staramy się opanować jak największą powierzchnię na planszy. Co rundę zagrywamy karty na poszczególne krainy, aby odkrywać je równocześnie z przeciwnikiem i rozstrzygać konflikty. Czyje wojska zmniejszą się o połowę, ponieważ zabiła ich Plaga? Kto zwiększy liczbę swoich żołnierzy w krainie Han-Qui o 6, ponieważ o właśnie taką wartość pokonał przeciwnika? Co trzy rundy podliczamy punkty przewagi na każdym terytorium i przesuwamy znacznik punktacji w odpowiednią stronę.

Gra zawiera w sobie elementy strategii i planowania, ale także negatywnej, acz nie agresywnej interakcji graczy. Dodatkowe karty wydarzeń urozmaicają rozgrywkę i sprawiają, że gra może zaskakiwać przez kilka bądź kilkanaście kolejnych partii.
 • Dla kogo: pary, małżeństwa, osoby 10+
 • Stopień trudności: łatwe
 • Typ gry: karciana, z żołnierzykami
 • Z kim grać: Polecam graczom szukającym gier "jeden na jeden", lubiącym rywalizację i strategię


Pomysłówka
Goliath
Znasz literki i potrafisz sprawnie czytać słowa? Gratulacje, masz możliwość zagrania w grę Pomysłówka! Jest to gra o banalnej strukturze: w odpowiednie miejsce wkładamy dowolnie wybraną planszę, na której wśród rozsypanki liter znajdują się słowa, które mamy odnajdować. Następnie okienko widoku umieszczamy na jedynym czarnym polu, bierzemy w dłoń pierwsze "soczewki", czyli nasze znaczniki i zaczynamy! Przekręcamy kołem tak, aby po każdym odnalezionym słowie i położonych znacznikach pojawiło się nowe, jeszcze nieodgadnięte słowo. Kiedy gra się kończy? Kiedy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich "soczekwek" lub gdy koło zatoczy krąg (wtedy należy policzyć kto położył więcej swoich znaczników na planszy). Banalna, a jaka przyjemna. 
 • Dla kogo: osoby 7+ (ale ważne, aby były o podobnej sprawności umysłowej i refleksie ;) )
 • Stopień trudności: bardzo łatwe
 • Typ gry: logiczna
 • Z kim grać: Polecam osobom szukającym lekkiej gry dla każdego, rozgrywka możliwa jest od 2 do 4 graczy


Tenzi
Rebel
Szybka, imprezowa gra, a do tego w bardzo przystępnej cenie. Mechanika jest co najmniej banalna- rzucanie dziesięcioma kośćmi wybranego koloru. Czy to może być emocjonujące? Oczywiście, jeżeli dodamy do tego jeszcze kilku graczy i jeden z wielu wariantów gry! Celem naszej gry może być np. uzbieranie samych "szóstek" na kostkach, nieważne czy będą to kostki naszego czy cudzego koloru; wariacja tej opcji to ułożenie tych kostek jedna na drugiej, aby tak ułożony stos nie upadł prze 5 sekund. Można grać na własne konto, możemy dobrać się w dwójki i razem stawić czoła przeciwnikom. Opcji gry jest wiele, a jedynie nasza pomysłowość ogranicza możliwości tworzenia nowych zasad.
 • Dla kogo: osoby 7+
 • Stopień trudności: łatwe
 • Typ gry: kościana, na refleks
 • Z kim grać: Polecam na imprezy. Gra dosyć głośna, ale niewielkich rozmiarów i niskiej ceny.


Boom Boom
Trefl

Kolejna w moim zestawieniu gra na refleks i spostrzegawczość. Goście naszego lokalu nie mogą się już doczekać posiłku, musimy jak najszybciej ich nakarmić. Każdy z graczy ma do dyspozycji trzy stosy i jego zadaniem jest, aby każdy stos składał się z czterech kart z tym samym kelnerem. Utrudnieniem jest fakt, że wszyscy grają w tym samym momencie. Kiedy gracz złoży jeden ze swoich stosów komunikuje to innym poprzez naciśnięcie dzwonka odpowiednią ilość razy (jeden stos raz, dwa stosy dwa razy itd.). Zwycięzca jest tylko jeden!
 • Dla kogo: osoby 10+
 • Stopień trudności: łatwe
 • Typ gry: karciana, na refleks
 • Z kim grać: Polecam na imprezy lub partyjki z przyjaciółmi czy rodziną. 

Seasons
Rebel

W tej grze wcielasz się w rolę Czarodzieja, który pragnie dojść do władzy w królestwie Xidit. Na początku rozgrywki wybierasz 9 kart mocy (reszta graczy robi to samo). Każda z wybranych kart wpłynie na przebieg rozgrywki. Podziel karty na trzy stosy, oznaczające trzy kolejne lata. Gromadź energię i magiczny ekwipunek, przywołuj kompanów, zbieraj zwycięskie kryształy i obejmij władzę w królestwie!

Gra jest rewelacyjnie zbalansowana, co pozwala na emocjonującą rozgrywkę zarówno we dwoje, jak i w czterech graczy. Spokojna rozgrywka, zawierająca elementy planowania, strategii, interakcji i logicznego myślenia sprawdzi się u średnio zaawansowanych graczy. Piękna szata graficzna zachwyci estetów.
 • Dla kogo: osoby 14+
 • Stopień trudności: średnio trudne
 • Typ gry: karciana, strategiczna
 • Z kim grać: Polecam średnio zaawansowanym graczom na dłuższe posiedzenia (gra trwa około 60 minut jedna rozgrywka)


Mały Książę
Rebel

Ostatnia w moim zestawieniu, lecz naprawdę interesująca pozycja. Można w nią zagrać od 2 do 5 graczy. Prosta mechanika, dość monotonna, ale jednocześnie bardzo przyjemna. Każdy gracz ma do dyspozycji podczas swojej tury odpowiednią ilość kafelków, z których jeden zostawia dla siebie, resztę przekazuje kolejnemu graczowi. Naszym celem jest zbudowanie planety dla Małego Księcia. Znajdować się na niej będą baobaby, wulkany, węże, latarnie, owieczki i inne zwierzątka i przedmioty. O ty, kto wygra decydować będą wybrani przez nas czarodzieje umieszczeni na każdym z czterech rogów naszej własnej planszy. Latarnik obsypie nas punktami, gdy będziemy podsiadać dużo latarni, a geograf ucieszy się z każdego kafelka bez wulkanu.
Gra jest bardzo przyjazna dla osób, które chcemy wprowadzić w świat nowoczesnych planszówek, a dodatkowo w wariancie na dwie osoby posiada interesującą możliwość blefu. 
 • Dla kogo: osoby 7+
 • Stopień trudności: łatwe
 • Typ gry: strategiczna, rodzinna
 • Z kim grać: Polecam rodzinom z dziećmi, początkującym graczom, osobom starszym


W tym roku to jesteśmy gospodarzami!

W tym roku to niestety tyle, tylko 6 propozycji gier na prezent. Mam nadzieję, że mimo wszystko skorzystacie z tej listy i wybaczycie mi pomniejszony wachlarz wyboru, ale nadchodzące święta będą wyjątkowo rodzinne w naszym wydaniu. Tym razem ja będę gospodynią, trzymajcie za nas (mnie i Macieja) kciuki w Wigilii łączącej obie rodziny! :) Z racji tego już od tygodnia przygotowuję się na ten jeden, środowy wieczór. Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego Roku!

Aby uzupełnić swoją listę zakupową o inne, starsze tytuły, warto rzucić okiem na inspirację z zeszłorocznych zestawień!
Oraz na artykuł Macieja - Top 8 gier na prezent 2014 roku!

Komentarze

 1. Dla wszystkich uczących się języków obcych polecam edukacyjne gry planszowe. Są one fajną alternatywą na przyswojenie sobie dodatkowych słówek, czy zwrotów. Ja w ten sposób przygotowywałem się również do kursu językowego, który odbyłem w szkole językowej - https://lincoln.edu.pl/. Ogólnie jeżeli chodzi o tego typu gry planszowe, to polecam szukać ich w sklepach internetowych z odpowiednim asortymentem asortymentem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty